Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego wyrazu sół, sołek – tzn. spichrz, magazyn zbożowy, gdzie składowano daniny dla księcia z całego księstwa kujawskiego, a w szczególności zboże.
W 1325 roku osada otrzymała prawa miejskie z rąk księcia Kujaw – Przemysła. Prawie przez całe swoje istnienie miasto było znane jako ważny ośrodek przemysłu drzewnego.
19 stycznia 1920 roku Solec odzyskał niepodległość.

Nazwę Solec Kujawski miasto przyjęło 2 grudnia 1924 roku.

Gmina Solec Kujawski nie należy do dużych, liczy 16 tys. mieszkańców. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby była miejscem prężnie działających organizacji, przedsiębiorstw.  W Solcu funkcjonuje wiele firm, które czynią z miasta jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków w regionie. Część z nich mieści się na terenie Parku Przemysłowego, którego budowę sfinansowano z udziałem środków Unii Europejskiej. Niewielkie odległości oraz dobre powiązania komunikacyjne z największymi miastami województwa, otwierają dostęp do szerokiego rynku pracy. Poza terenem Parku Przemysłowego, w Solcu i okolicach swoje główne siedziby mają inne przedsiębiorstwa np. SOLBET, PASACO, DROBEX.  Prężnie funkcjonuje Nadleśnictwo Solec Kujawski, prowadzące racjonalną gospodarkę leśnymi zasobami Puszczy Bydgoskiej. To tylko niewielka część z wielu przedsiębiorstw działających w Solcu Kujawskim.

W mieście istnieje też wiele budynków użyteczności publicznej, jak np. powstała w 2000 roku Hala widowiskowo-sportowa OSiR czy basen wraz z kręgielnią.
Atrakcję zapewnia wizyta w Jura Parku, powstałym w Solcu w 2008 roku.
Od prawie 30 lat, w Solcu Kujawskim funkcjonuje Soleckie Centrum Kultury, wybudowane niegdyś w czynie społecznym, a gruntownie zmodernizowane w 2015 r.

W 1999 roku, za zgodą mieszkańców Solca podjętą podczas lokalnego referendum w 1997 r., we wsi Kabat, położonej niedaleko miasta, powstało Radiowe Centrum Nadawcze. Dzięki RCN i znajdującym się tam dwom masztom radiowym, możemy odbierać w naszych domach Program Pierwszy Polskiego Radia na falach długich. Polskie radio słychać też daleko poza granicami kraju.

Miasto posiada bogatą ofertę edukacyjną. W Solcu znajduje się Zespół Szkół, na który składa się szkoła podstawowa oraz gimnazjum, poza tym jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi, Gimnazjum Publiczne nr 2, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Oprócz tego w mieście są przedszkola, oraz Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina.
Na terenie miasta działa Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Publiczna z oddziałem dla dzieci, a także Środowiskowy Dom Samopomocy.

Okolica Solca Kujawskiego i samo miasto sprzyjają spacerom. Lasy Puszczy Bydgoskiej, a także Wisła i stanica „Salina” zachęcają do spędzania wolnego czasu na powietrzu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Wszystkich ciekawych historii okolicy w swe progi zaprasza Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, którego siedziba mieści się w zabytkowej willi w centrum miasteczka.